Usuwanie plam z mebli tapicerowanych

Kiedy wymienić meble w salonie? Meble w domach Polaków wymieniane są co mniej więcej 8-10 lat, najczęściej ze względu na ich zużycie. Coraz lepsze technologie wypełnień mebli wypoczynkowych sprawiają, że nawet po takim czasie będą zapewniały wygodę, jednak ich obicie może zdradzać, że już dość długo wiernie służą swoim użytkownikom. Może zdradzać, lecz nie musi!  

>> Dowiedz się jakie wypełnienie mebli najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

Kluczem do sukcesu jest oczywiście utrzymanie tkaniny w czystości. Jak więc prawidłowo czyścić kanapę i inne meble tapicerowane? W sieci dostępnych jest wiele poradników zawierających na przykład domowe sposoby na czyszczenie sofy, jednak my odradzamy takie rozwiązania. Stosowanie domowej chemii, rozpuszczalników, kosmetyków czy środków do prania dywanów to ryzyko zniszczenia tkaniny i wizualnego pogorszenia stanu kanapy – nawet jeśli plama zniknie, mogą pojawić się nieestetyczne zacieki.  

Mokre plamy

Podstawą sukcesu jest próba usunięcia plamy zanim wyschnie. Niezbędna do tego będzie ściereczka z dobrze absorbującego wodę materiału, np. mikrofibry lub irchy. Ważny jest też kierunek tarcia: od zewnątrz do środka plamy. 

Dostępne w ofercie MP Nidzica tkaniny, np. wykonane przez firmę Fargotex w technologii Magic Home, uniemożliwiają płynom wchłanianie, więc cząsteczki rozlanego napoju pozostają na powierzchni i dają się łatwo zetrzeć ściereczką albo ręcznikiem papierowymWątpliwość jak usunąć plamy z kawy znika! 

 

>> Sprawdź jakie tkaniny mamy w naszej ofercie!

Zaschnięte plamy

Jeśli nie uda nam się usunąć zabrudzeń od razu – nic straconego! W takim przypadku posiadaczom mebli obitych klasycznymi tkaninami zalecamy zakup środka do czyszczenia powierzchni tapicerowanych. Przed jego zastosowaniem konieczne jest przetestowanie w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie spowoduje on pojawienia się odbarwień.  

Jak używać środka do tapicerki meblowej? Koniecznie zapoznaj się z uwagami producenta na opakowaniu. Radzimy, aby preparatu nie aplikować bezpośrednio na plamę, lecz ściereczkę czy gąbkę, którą będziemy pocierać plamę. Pamiętaj, że bardzo mocne pocieranie może uszkodzić materiał – bądź cierpliwy! Unikaj też nadmiernego zmoczenia obicia, ponieważ wilgoć może sięgnąć głębiej i nieoczekiwanie przedłużyć wysychanie. 

Niepotrzebne będą domowe sposoby na usuwanie plam z kanapy albo fotela, jeśli w momencie ich zakupu zdecydujesz się na model obity tkaniną o specjalnych właściwościach ułatwiających czyszczenie. Do pozbycia się plam z mebli pokrytych tkaniną Fargotex Magic Home i Davis Easy Clean wystarczy zwilżenie wodą, którą następnie wycieramy ściereczką albo ręcznikiem papierowym. W pozbyciu się wyjątkowo uciążliwych plam pomoże dodatek szarego mydła.  

Kurz, pył

Suche zabrudzenia usuwaj od razu, aby nie wbiły się one w materiał. Nada się do tego odkurzacz, koniecznie z miękką szczotką. Doczyszczenie trudno dostępnych miejsc umożliwi miękkszczoteczkaSystematyczne odkurzanie mebla ma znaczący wpływ na jego długowieczność – osadzający się kurz nie zawsze zauważymy gołym okiem. W domach alergików warto mieć na uwadze roztocza, z którymi w walce o miejsce na kanapie pomoże odkurzacz parowy.  

Regularne czyszczenie całej sofy, narożnika przy użyciu odkurzacza parowego albo piorącego pomoże na lata utrzymać estetyczny wygląd dużego mebla, którego poszczególne obszary bywają eksploatowane w różnym stopniu. Jeżeli nie masz takiego urządzenia, możesz skontaktować się z firmą profesjonalnie wykonującą takie usługi. Próby zwalczenia uciążliwych plam domowymi sposobami często kończą się zaciekami, ponieważ gąbką lub ściereczką trudno wypłukać silny detergent z tkaniny – lepiej powierzyć nasz ulubiony mebel specjalistom. 

Poznaj nasze przykazań korzystania z mebli tapicerowanych, aby zdobiły Twój dom jak najdłużej.